Nejvyšší soud rozhodl, že společenství vlastníků jednotek (SVJ) v bytovém domě nemá pravomoc omezit vlastnické právo jednotlivých majitelů na užívání svého bytu, včetně jeho krátkodobého pronájmu turistům, prostřednictvím svých stanov. Zákonná působnost SVJ se omezuje pouze na správu, provoz, údržbu a opravy domu, jeho společných částí a pozemku, a tato omezení nelze rozšířit o omezení vlastnického práva jednotlivých majitelů. Stanovy se týkají vnitřních poměrů společenství a regulují členská práva a povinnosti, jako je právo účasti na shromáždění, hlasování, volení do orgánů společenství a ručení za dluhy společenství.
Toto rozhodnutí Nejvyššího soudu vychází z konkrétního sporu mezi členy společenství vlastníků v bytovém domě v Soukenické ulici v centru Prahy, kdy jeden ze členů se obrátil na Městský soud v Praze s návrhem na určení neplatnosti rozhodnutí shromáždění o omezení krátkodobého pronájmu bytu, který sloužil k ubytování turistů prostřednictvím Airbnb. Toto rozhodnutí bylo shledáno neplatným, protože SVJ nemá působnost rozhodovat o omezení vlastnických práv jednotlivých majitelů, týkajících se užívání bytu.
Podle rozsudku soudů majitelé mají právo na využití svých bytů podle svého uvážení, pokud to nezasahuje do práv ostatních. Proto nelze omezit právo majitelů na pronájem svého bytu, dokonce ani k účelu krátkodobého pronájmu turistům, pokud to nepředstavuje přílišnou zátěž pro sousedy a nedochází k narušování veřejného pořádku.
Toto rozhodnutí je v souladu s platnou právní úpravou a soudy budou muset v budoucnu vycházet z tohoto verdiktu, pokud se budou podobné spory mezi členy SVJ objevovat. Majitelé bytů mají právo na využívání svého bytu podle svého uvážení, aniž by se museli obávat omezení ze strany SVJ.
Informace byly čerpány z článku:
Zakázat pronájmy SVJ nemůže, řekl soud. Pro klid v domě radí nucený prodej bytu