Vytisknout
Kategorie: Nástěnka
Zobrazení: 1719

SVJ při ročním vyúčtování zálohových plateb za osvětlení společných prostor a výtahu používá počet osob v bytové jednotce, přepočtené na osob měsíce za rok. V případě, že je bytová jednotka dlouhodobě neobydlená, lze počítat vyúčtování jako jednu osobu a nebo podle počtu vlastníků dle výpisu z katastrálního úřadu? Mají majitelé neobydleného bytu právo nebýt zahrnuti do rozpočítání a odvolávat se na nulový počet osob v bytě?

Jak je to s trvalým pobytem u osob v bytovém domě? 

Pokud je nájemník přihlášen k trvalému pobytu v bytovém domě, nemusí se automaticky stávat plátcem služeb.

Předem je důležité ujasnění pojmů trvalého pobytu a bydliště. 

Některé bytové domy mají bytové jednotky s nahlášeným trvalým pobytem osob, které v nich již dlouhodobě nebydlí. Majitel bytu je členem SVJ a má povinnost informovat SVJ o počtu osob, které byt užívají. SVJ vede evidenci majitelů i uživatelů bytu a její součástí je také bydliště, to ale nemusí odpovídat trvalému pobytu . Ten tedy není pro činnost SVJ vůbec rozhodující a představuje jen formální údaj sloužící pro komunikaci s orgány veřejné správy. 

Bydliště je místo, kde opravdu žijete. Upravuje jej občanský zákoník jako místo, kde se člověk zdržuje s úmyslem žít tam trvale. Uživatelem bytu může být osoba, která v daném bytě pobývá jen po přechodnou dobu, a to i opakovaně. Praxe však ukazuje, že ve většině případů bude „užívání bytu“ totožné s bydlištěm.

Rozúčtování 

Vybrané služby by SVJ mělo rozúčtovat podle počtu osob, nelze se řídit dle počtu osob s nahlášeným trvalým pobytem, ale rozhodující je počet osob, které byt skutečně užívají.

Pokud nemá SVJ svá vlastní pravidla, řídí se rozúčtování zákonem (zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty). V něm je uvedeno, jaké služby a jakým způsobem budou v bytovém domě rozúčtovány.

„Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí SVJ, rozúčtují se náklady na služby takto:

A) Dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných nebo podle směrných čísel roční potřeby vody,

B) provoz a čištění komínů podle počtu využívaných vyústění do komínů,

C) umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu podle počtu kabelových zásuvek,

D) provoz výtahu, osvětlení a úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané SVJ, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.“

Rozhodnými osobami podle zákona jsou:

Je tedy zřejmé, že ani rozúčtování služeb podle tohoto zákona se neřídí počtem osob s trvalým pobytem v bytové jednotce.

Zákon sice definuje rozhodné osoby, ale vzájemné dokazování a dohadování o tom, kolik osob lze doopravdy považovat podle definice v zákoně za „rozhodné osoby“ je něco, čemu se raději vyhněte. Je-li to možné, zvolte rozúčtování dle přesně definovaných kritérií a pravidlu dle počtu rozhodných osob se vyhněte úplně.

Jak je to v případě prázdného bytu?

V prázdných bytech majitelé většinou s příspěvky na vybrané společné služby nesouhlasí. Pro rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky je rozhodný faktický počet osob užívajících bytovou jednotku.

Právní úprava nepamatuje na situaci, kdy je bytová jednotka neobydlená a ponechává volnou ruku jednotlivým společenstvím, aby o otázce rozúčtování nákladů u prázdného bytu rozhodla sama. Vyjdeme-li z platné právní úpravy, pak z již zmíněných zákonů vyplývá, že rozúčtování vybraných společných služeb může za prvé upravit SVJ, a to včetně stanovení pravidel, které počítají s příspěvkem i za neobydlené byty. Také zákon počítá vždy nejméně s 1 osobou pro rozúčtování služeb. Touto 1 osobou je vlastník, který nepřenechal jednotku nikomu k užívání.

V těchto případech je doporučováno, aby rozúčtování podle osob bylo eliminováno, budoucna rozhodnuto o jiném postupu pro rozúčtování předmětných služeb a schválit jej ve svých stanovách. 

 

Tento příspěvek byl zpracován na základě článku: Jak je to s trvalým pobytem u osob v bytovém domě? Co je důležité pro SVJ?"
Zdroj: https://www.sousede.cz/magazin/clanek/jak-je-to-s-trvalym-pobytem-u-osob-v-bytovem-dome-co-je-dulezite-pro-svj/1285